Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kira taşınma yardımı için bulunduğunuz ilin çevre ve şehircilik bakanlığına başvurmanız gerekmektedir.

İstanbul’ da kira ve taşınma yardımı almak için bağlı olduğunuz ilçe belediyesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Kentsel dönüşüm kapsamında; Mülk sahipleri ile Kiracılar Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından yararlanma hakları vardır. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için öncelikle Mevcut binanıza Bakanlık Yetkili Kuruluşu TEKTAŞ KENTSELDÖNÜŞÜM’ den Riskli Yapı Tespit Raporu almanız yeterlidir. Hazırlanan rapor idarece Onaylandıktan sonra kira yardımı almaya hak kazanırsınız.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alabilirim?
Binanız için TEKTAŞ tarafından hazırlanmış Riskli Yapı Tespit Raporu Bakanlıktan onaylandıktan sonra binadaki tüm kat malikleri ve en az o binada 1 yıldır ikamet ettiklerini belgeleyen Kiracılar Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından yararlanabilirler. Kentsel Dönüşüm Kira yardımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, İstanbuldaki hak sahipleri ise bağlı olduğu Belediyeye başvurabilir.

Ne kadar Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Alabilirim?
Kanuna göre Kentsel dönüşüm kapsamına girmiş bina mülk sahipleri 18 ay boyunca aylık 735 TL, Kiracılar ise 1 defaya mahsus 1470 TL taşınma yardımı alabilirler. Kira Yardımı geri ödemesiz olup BAKANLIK veya BELEDİYELERE başvuruda bulunmanız yeterlidir.

Kimler Kentsel Dönüşüm Kira Yardımını Alabilir?
Bakanlık Yetkili Kuruluşu TEKTAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜM’ ün binanız için hazırlamış olduğu Riskli Yapı Tespit Raporu Bakanlıktan Onayladıktan sonra binadaki Tüm Kat Malikleri ile en az 1 yıl o binada ikamet ettiğini belgeleyen Tüm Kiracılar Kentsel Dönüşüm kira yardımını alabilirler.